cupra_me

O mnie, CarTests.pl, przyszłości i kontynuacji Top Gear

Nie da się ukryć, że od kiedy BBC ogłosiło brak kontynuacji współpracy z Clarksonem przy Top Gear, negatywnie odbija się to naszej stronie i powoduje jej powolne wymarcie. Tym „newsem” chciałbym z Wami rozpocząć dialog o przyszłości.

Nie sądzę, by każdy czy nawet większość użytkowników wiedziała jak działa TopGear.net.pl i jaki jest jej cel. Jestem świadom, że większość wchodzi tu tylko gdy „leci Top Gear” i aby pobrać napisy, jednakże ja zawsze starałem się zbudować społeczność fanów Top Gear i ogólnie pojętej motoryzacji w jednym, skromnym miejscu. Dla mnie w pewnym sensie ta strona jest czymś więcej, gdyż buduję ją w pojedynkę już 8 lat, a Wy, użytkownicy jesteście dla pewnego rodzaju rodziną.

Z tego też powodu aż serce mi się kraje, gdy widzę jak serwis powoli umiera, a to co tyle czasu budowałem po prostu zniknie. Chciałbym z Wami porozmawiać na temat przyszłości, bo naprawdę nie chciałbym się z Wami rozstawać. Niejednokrotnie wspieraliście mnie w trudniejszych chwilach jak i sam serwis. Liczę, że i ten problem jakoś zwalczymy.

Jeśli chcesz podziękować…

…za pracę przy napisach czy informowaniu o każdej możliwej wzmiance o Top Gear przez ostatnie lata, zachęcam do dodania mnie do obserwowanych na Twitchu i Instagramie. Zachęcam również do odwiedzania serwisu CarTests.pl, czytania artykułów, newsów, testów i pisania komentarzy, co pozwoli na jego szybszy rozwój (tak, również samo wejście na stronę wspiera mnie ;)).

Wyłącz AdBlock

Zachęcam również do dodania serwisów do wyjątków oprogramowania blokującego reklamy. Są tutaj zaledwie dwie reklamy. Nie stosuję „chamskich reklam”. Nie chcę wymuszać jak na TopGear.net.pl wyłączenia AdBlocka, by wejść na stronę i zablokowania wszystkie co się da. Pamiętajcie, że reklamy to jedyne źródło dochodu.

Aktualnie reklamy na TopGearOnline.pl są blokowane przez 62% użytkowników, co powoduje znaczne ograniczenie dochodów.

Jeśli chcesz mnie wesprzeć

Możesz również wesprzeć mnie finansowo na opłaty związane z prowadzeniem stron (same domeny kosztują rocznie około 500 zł) oraz skorzystać ze sklepu internetowego z koszulkami i gadżetami.

Utrzymywanie kontaktu

Jak pisałem na samym początku, bardzo chętnie będę z wami utrzymywał jakiegoś rodzaju kontakt. Jeśli chcecie, możecie mnie śledzić na Instagramie, Facebooku czy na Twitchu, gdzie gram w Rocket League, CS:GO oraz League of Legends. Od zawsze w internecie podpisuję się jako kendokoluszki i tak też jestem podpisany we wszystkich wspomnianych serwisach.

Zastanawiałem się nad organizowaniem co jakiś czas pewnego rodzaju spotkań użytkowników, lecz nie mam pomysłu jak miały by wyglądać. Kilka razy dostałem zapytanie w wiadomościach na facebooku czy nie będę w jakimś mieście i przy okazji nie zrobi się zlotu. Jeśli chcielibyście coś takiego, zachęcam do komentowania poniżej.

CarTests.pl

Jak zapewne zauważyliście (nie da się tego nie zauważyć) staram się Was w pewnym sensie przekierowywać na inną stronę. Jest to portal z aktualnościami motoryzacyjnymi i testami samochodów o nazwie CarTests.pl, który jest oficjalną i zarejestrowaną redakcją motoryzacyjną. Niestety z powodu praw autorskich nie mogę Was tam poinformować, że to nadal my, tylko pod inną nazwą, lecz tak, to nadal my.

Chciałbym aby ta redakcja była moją przyszłością i głównym źródłem dochodu, a nie jestem w stanie tego dokonać przy tak niskiej oglądalności. Gdy dodawałem newsy motoryzacyjne oraz pierwsze testy tutaj, a nie pod innym adresem, były one znacznie chętniej czytane i komentowane. Jestem świadom, że marka robi swoje i gdy news o Aston Martinie był dodany na serwis, który ma w nazwie „Top Gear” był chętniej czytany niż w innym, którego się nie zna.

Zachęcam Was do odwiedzania i odwracania się z powodu innej nazwy. Wasze wsparcie poprzez czytanie artykułów, komentowanie i zgłaszanie propozycji zmian jest dla mnie bezcenne.

Pomysły na przyszłość

Oprócz gorącego zachęcania Was do wchodzenia na wspomniany CarTests.pl, urodziło mi w głowie wiele pomysłów na utrzymywanie z Wami kontaktu, o których chciałbym porozmawiać pod tym tekstem w komentarzach. Będę starał się odpisać na każdy Wasz post i mail, więc zachęcam do dzielenia się własnymi opiniami.

Własny magazyn – miesięcznik

Głównym pomysłem, który bardzo chciałbym zrealizować i mam nadzieję, że dzięki Wam się to uda jest otwarcie magazynu motoryzacyjnego specjalnie dla fanów Top Gear od fanów Top Gear z nutką brytyjskiego humoru, który osobiście uwielbiam. Oczywiście nie mam tutaj na myśli zrobienia totalnej podróbki oficjalnego magazynu, lecz coś co było by po prostu „nasze” i chcielibyście czytać, a nawet moglibyście być współautorami.

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie, a także co byście chcieli w takim magazynie. Jako, że pracuję od 3 lat nad CarTests.pl udało mi się przez ten czas nawiązać współpracę z wieloma polskimi przedstawicielami marek samochodowych w zakresie testów, więc autorskie materiały w tym zakresie na pewno by się pojawiały i były nieodłącznym elementem. Częściowo pewnie by się pokrywały z portalem, lecz starłbym się robić teksty wyłącznie do magazynu. Niestety na ten moment nie uda się zrobić materiałów jak chłopaki z UK typu wyścig Bugatti Veyron vs Odrzutowiec, lecz z biegiem czasu liczę, że udało by się tworzyć coraz ciekawsze testy, wyprawy czy porównania. Sceptycznie nastawione osoby do budowania czegoś od podstaw bez pomocy wielkich firm pragnę poinformować, że już teraz udało mi się zorganizować test m.in. Audi RS6 Avant, Mercedesa G500 czy Subaru WRX STi, a z waszym wsparciem i posiadaniem stałych czytelników firmy chętniej będą użyczać coraz ciekawsze auta.

Innym podejściem do tworzenia materiałów jest pełne opłacenie kosztów jego stworzenia z własnej kieszeni bez pomocy działów PR. To oznacza wynajęcie samochodu, opłacenia kosztów paliwa i wszystkich innych, ubezpieczenia i kaucji. Od razu mówię, że nie stać mnie by zainwestować takie kwoty samemu, lecz jeśli byście tego chcieli, możemy zorganizować crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. To pozostawiam do Waszej opinii i oddaję w Wasze ręce.

Tak jak napisałem w nagłówku tej sekcji, chciałbym aby taki magazyn był wydawany co miesiąc, zawsze w ten sam dzień (np. pierwsza środa miesiąca). To by dawało około cztery tygodnie na przygotowanie nowych materiałów – testów, relacji z imprez, porad, najciekawszych newsów miesiąca i innych sekcji, które byśmy ustalili. Zachęcam Was do pisania swoich pomysłów. Ja mam w głowie już kilka pomysłów, lecz to wasza opinia jest ważniejsza.

Na ten moment wątpię by udało się nawiązać współpracę z jakimś wydawcą by taki magazyn można było kupić np. w Empiku. Sądzę, że tak mogłaby wyglądać ewentualna przyszłość, a na początek można byłoby przeczytać pismo w wersji elektronicznej na komputerze, dodać do serwisu iTunes czy Google Play Books, by przeczytać na telefonie komórkowym bądź tablecie. Jeśli byliby chętni, nie widzę przeszkód by wprowadzić wersję, którą łatwo by można wydrukować w domu i złożyć samemu w całość.

Ostatnią sprawą jest oczywiście cena takiego magazynu. Wiadomo każdy lubi rzeczy „za darmochę”, cytując pewną reklamę telewizyjną, lecz tak się po prostu nie da bez sponsora i reklamodawców. Ten magazyn musiałby być płatny, lecz im więcej osób by go czytało i jeśli w środku pojawiłyby się okazjonalne reklamy, tym niższa cena mogła by być, w przeciwieństwie do TopGear Polska. Tu najbardziej czekam na Wasze zdanie w komentarzach. Moją otwartą propozycją jest kwota 5 zł za jeden numer zakładając, że będzie on posiadał z 50-70 stron i przyzwoitą ilość materiałów. Nie liczę nawet by wszyscy nagle kupli pismo i na moim koncie było o milion złotych więcej, lecz porównując z innymi gazetami wydaje mi się to rozsądna kwota.

Nowy program = nowa strona

Jak zapewne wiecie, Jeremy, Richard i James nie planują powrotu do Top Gear i tworzą własny program motoryzacyjny w Amazon Prime. Gdy tylko oficjalnie zostanie ogłoszony program wraz z nazwą, ruszę ze stworzeniem polskiego fanpage programu na podobnych zasadach jak działa TopGear.net.pl. Aktualnie po wszystkie informacje zapraszam do specjalnej podstrony.

Przez ponad 8 lat działania zgromadziło się nas tutaj aż 81 tysięcy fanów programu. Mimo tak długiego stażu i ogromnej ilości osób, BBC nigdy nie chciało byśmy byli oficjalnym polskim fanpage programu i nie otrzymuje z nami żadnego kontaktu. Miałem okazję poznać główną osobę odpowiadającą za Top Gear w BBC Polska/BBC Brit i ta nie miała pojęcia z kim rozmawia, co chyba bardzo dobrze pokazuje jaki stosunek ma polskie przedstawicielstwo giganta z UK.

Budując miejsce dla fanów nowego programu nie chciałbym, by tak to wyglądało i od razu będę próbował być w kontakcie z twórcami i producentami. Chciałbym aby nasza nowa strona od razu była oficjalnym miejscem każdego fana „Wielkiej Trójki” i nowego show.

Znakiem rozpoznawczym serwisu jest jego końcówka „net.pl” i chcę przy niej zostać przy tworzeniu nowej strony.

TopGearOnline.pl – TopGear.net.pl w innym wydaniu

Od pewnego czasu, TopGear.net.pl zmieniło nazwę na TopGearOnline.pl i przekierowują to wszystkie stare linki, a jedyną sprawną podstroną jest strona logowania. Jest to całkowicie nowa wersja TopGear.net.pl i nie posiada ona wszystkich funkcji, które przez lata wprowadziłem, lecz ciągle wprowadzam nowe. Na ten moment jest baza okrążeń na torze, info o prezenterach, newsy ze świata Top Gear i motoryzacji, podstrona Top Gear, podstrona Nowego Programu, specjalna podstrona Clarkson, Hammond and May Live, czy specjalna sekcja o TopGear: od A do Z i tworzeniu napisów.

Dodatkowo kolejny raz od początku zacząłem budować specjalny dział, gdzie można oglądać całkowicie legalnie Top Gear po polsku. Docelowo chcę, by fragmenty wszystkich odcinków były dostępne na ich podstronach z napisami oraz lektorem.

Nowy projekt

Planuję stworzenie zupełnie nowej strony poświęconej wyłącznie Clarksonowi, Hammondowi i Mayowi, oddając hołd za ich tworzenie Top Gear. Brak czasu uniemożliwia mi nad ją prace. Gdy projekt będzie na dalszym stadium rozwoju, poinformuję o wszystkim na facebooku i TopGearOnline.pl.

Oryginalna data publikacji: 27.07.2015

Dodaj komentarz

7 komentarzy do "O mnie, CarTests.pl, przyszłości i kontynuacji Top Gear"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kamil
Gość
Kamil
1 rok 9 miesięcy temu
Witaj, oglądam właśnie powtórki Top Gear i wszedłem na Twoją stronę 🙂 Tu zawsze były aktualne info na ich temat i szkoda jak piszesz, że coraz mniej osób ją odwiedza. Wydaję mi się, że jak ich nowy program już ruszy na dobre z powrotem wszyscy wrócą:) Druga Twoja strona CarTests.pl jest niezła, ale brakuje mi na takich stronach testów używanych samochodów. Tylko nie chodzi mi o test golfa 1.4 tylko testy trochę mniej popularnych samochodów np Porsche Boxster 986, samochodów, o których wiele osób marzy, ale mało jest informacji na polskich stronach o eksploatacji takich samochodów, a o testach nie… Czytaj więcej »
Mateusz
Gość
Mateusz
1 rok 9 miesięcy temu
Naprawdę to jest tak przykre i aż łza kręci się w oku :(. Może i jestem osobą dość młodą 18/19 lat, ale od momentu mojego pierwszego trafienia na stronę topgear.net.pl odświeżałem ją codziennie oczekując nowych niusów (miałem wtedy około 12/13-stu lat). Bardzo chciałbym cokolwiek pomóc Ci w Twojej sprawie, gdyż ubolewam z całego serca nad powolnym upadkiem Twojej ośmioletniej pracy. Napisz na mój e-mail: [usunięty dla bezpieczeństwa] gdybyś miał taką ochotę. Postaram się pomóc pod każdym względem oprócz finansowym, niestety to jest jedyna kategoria, w której nic dużego nie mogę zrobić. Serdecznie Cię pozdrawiam Michale!!! Czekam na kontakt, a jeżeli… Czytaj więcej »
Mariusz
Gość
Mariusz
1 rok 10 miesięcy temu

Myślałeś o materiałach wideo? To trafia do ludzi, aczkolwiek wymaga wkładu pracy i co najważniejsze pomysłu.

Finio
Gość
Finio
1 rok 10 miesięcy temu
Witaj ! Czytając do końca Twój artykuł, trochę zbladłem. Tyle pracy, poświęcenia i wysiłku rzeczywiście powoli zaczyna się „marnować”. Niestety da się zauważyć spadek popularności, czy też oglądalności strony, jednakże zaglądam czasami jeśli dostrzegę coś ciekawego. Doceniam Twoją szczerość przy pisaniu tego artykułu. Oczywistym jest że nic nie ma za darmo i swoje trzeba wyłożyć chcąc coś przetestować. Nie mam pojęcia, jak mógłbym Ci coś poradzić, jakie pomysły podsunąć, ale pomysł z magazynem / miesięcznikiem uznałbym jako dobry. Jest tylko jedna zasada którą się kieruję kupując magazyn motoryzacyjny. Liczę w nim an obiektywizm i rzetelność. Nie jestem zwolennikiem stronniczości, jakiej… Czytaj więcej »
wpDiscuz
Close