Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson jest jedną z najlepiej znanych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w Wielkiej Brytanii. Przez jego opinie i złośliwy, ale zarazem dowcipny styl prowadzenia programów często jest krytykowany przez media, polityków oraz widzów.

Od małego chciał zostać dziennikarzem motoryzacyjnym, dlatego po opuszczeniu szkoły uczył się dziennikarstwa w piśmie Rotherham Advertiser. Pisał również do magazynów takich jak Performance Car, a w 1984 roku, założył Motoring Press Agency.

Najbardziej znany jest z programu Top Gear. Był jednym z prezenterów oryginalnej wersji w latach 1989-1999, a po przerwaniu emisji to on wraz z Andym obmyślili nowy format programu i udało im się uzyskać zgodę na nowy show, który w 2002 wszedł na antenę.

Clarkson był prezenterem także innych programów o tematyce motoryzacyjnej, takich jak Star Cars, Clarkson i samochody, Tempo! i Świat samochodów Jeremy’ego Clarksona. Pisze również felietony do gazet The Sunday Times i The Sun.

Jeremy jest autorem wielu książek: Motoświat (1996), Clarkson on Cars (1996), Jeremy Clarkson’s Hot 100 (1997), Jeremy Clarkson’s Planet Dagenham (1998), Born to Be Riled (1999), Jeremy Clarkson on Ferrari (2000), Świat według Clarksona (w roku 2004, książka utrzymywała się na szczycie list sprzedaży przez osiem tygodni), Wiem, że masz duszę (2004), I jeszcze jedno… Świat według Clarksona, tom 2 (2006), Nie zatrzymasz mnie (2007), Świat według Clarksona, tom 3 (2008) oraz Świat według Clarksona, tom 4 (2011).

Clarkson jest również fanem militarii. Posiada wiele rodzai broni, a przez jakiś czas miał w ogrodzie wojskowy myśliwiec. Niestety miejscowi radni kazali mu go usunąć. Pasjonuje się też inżynierią, prowadził nawet różne programy o tej tematyce.

Jeremy jest wysoki (ma 1,95 m wzrostu), chętnie nosi dżinsy, bardzo lubi się droczyć i żyć z rozmachem.

Clarkson ożenił się ze swą agentką i menadżer, Frances Cain, w maju 1993. Mieszkają w Chipping Norton w angielskim rejonie Cotswolds, wraz z trójką dzieci (ur. 1994, 96 i 98). Mają też kury i trzy osiołki. Ich drugim domem jest latarnia morska na Wyspie Man.

Close