Richard Hammond

4448

Richard Mark Hammond, wnuk robotnika z fabryki samochodów, urodził się 19 grudnia 1969 w Solihul pod Birmingham, w angielskim regionie Midlands.

Richard studiował fotografię i produkcję telewizyjną, a potem zaczął pracę jako prezenter BBC Radio York. Stamtąd przeniósł się do BBC Radio Cumbria, Leeds i Lancashire (na północy Anglii), by w roku 1995 spełnić swe marzenie i zacząć pracę w motoryzacji. Marzeniem Richarda było zostanie prezenterem programów motoryzacyjnych w telewizji. Po opuszczeniu BBC, Hammond pracował zajmując się public relations, organizował imprezy dla takich klientów jak Klub Właścicieli Ferrari czy Renault Sport. Dopiero w roku 1998 dostał swą pierwszą, powiązaną z motoryzacją pracę w telewizji: został prezenterem Motorweek na kanale Men&Motors. Potem pracował dla szeregu programów motoryzacyjnych i lifestyle’owych (włącznie z robieniem relacji z wystawy psów Crufts 2005) na różnych kanałach satelitarnych, aż wreszcie, w 2002, dostał wymarzoną pracę w ekipie realizującej Top Gear.

To właśnie w tym roku program zmienił formułę, Richard zaś już wkrótce stał się bardzo znany. Drobny i o chłopięcej urodzie, natychmiast stał się obiektem żartów i docinków Jeremy’ego, który nazywa go Chomikiem. W wywiadzie, jakiego udzielił Daily Express w czerwcu 2008 Richard tak wyjaśnia pochodzenie tego przezwiska: „Wymyślił to mój kolega. Gdy powiedziałem mu, że moja żona Mindy jest w ciąży, odparł Aaa, będzie mały chomik”. Richard popełnił ten błąd, że opowiedział o tym Jeremy’emu i Jamesowi, którzy natychmiast opowiedzieli o tym na wizji. Poza tym dręczą go żartami o tym, że rzekomo wybiela sobie zęby.

20 września 2006 Richard trafił do szpitala po poważnym wypadku: potężny dragster, którym jechał z szybkością 464 km/h po lotnisku Elvington pod Yorkiem rozbił się w czasie filmowania jednego z odcinków Top Gear. Wiadomość o wypadku błyskawicznie obiegła cały kraj – i nie tylko! – a przerażeni fani usłyszeli, że Richard jest w bardzo poważnym stanie. Mimo urazu głowy Chomik szybko stanął na nogi i wrócił do pracy akurat na czas, by pojawić się w pierwszym odcinku dziewiątej serii programu 28 stycznia 2007 roku. Przywitano go jak bohatera, były nawet tancerki i pokaz sztucznych ogni!

Jak wspomnieliśmy, Richard był prezenterem wielu różnych programów oprócz Top Gear: choćby Richard Hammond Meets Evel Knievel (dla BBC2; był to ostatni wywiad, jakiego Knievel udzielił przed śmiercią)*, The Gunpowder Plot: Exploding The Legend* (zrealizowana dla ITV rekonstrukcja spisku prochowego, w ramach którego Guy Fawkes zamierzał wysadzić w powietrze brytyjski parlament), Battle of the Geeks (BBC, program o wynalazkach), Time Commanders (BBC, teleturniej sci-fi), Should I Worry About? (BBC, program o naukowych podstawach nagłaśnianych przez media zagrożeń dla zdrowia), Richard Hammond’s 5 O’Clock Show (ITV1) oraz cztery serie magazynu Brainiac: Science Abuse na Sky One. Hammond jest także kapitanem drużyny w komediowym teleturnieju motoryzacyjnym BBC2 Petrol Heads. Najnowszy, prowadzony przez niego program to teleturniej Totalna rozgrywka, realizowany dla BBC1.

W lipcu 2005 Richard został obwołany numerem jeden w ankiecie magazynu Heat – został „dziwną gwiazdą, w której można się zakochać”. Także w 2005 zdobył ósme miejsce w plebiscycie Broadcast Magazine na największy talent telewizyjny Wielkiej Brytanii. To jasne, że Richard jest wielkim entuzjastą samochodów. Ma między innymi Land Rovera z 1957, Dodge’a Chargera z 1969 i Porsche 928. Poza tym gra na gitarze basowej, towarzyszył więc kolegom z programu, którzy wraz z Justinem Hawkinsem zagrali piosenkę na rzecz Comic Relief w 2007.

Żoną Richarda jest Amanda Etheridge (znana lepiej jako Mindy). Pobrali się 4 maja 2002. Mają dwie córki: Isabelle (ur. w październiku 2000) oraz Willow (w sierpniu 2003). Mają też trzy konie, cztery psy (jeden z nich nazywa się TGD – Top Gear Dog), dwa koty, królika, kury i owce.

Close