Tor testowy

Tor Testowy Top Gear leży na terenie dawnej kanadyjskiej bazy lotniczej zbudowanej w czasie II Wojny Światowej, która później była wykorzystywana przez koncern British Aerospace jako miejsce produkcji i testów. Główna trasa toru została zaprojektowana przez Lotusa i jest oznaczona namalowanymi liniami i obudowana prostymi elementami, takimi jak ściana z opon. Układ toru ma na celu sprawdzanie samochodu w równych warunkach, począwszy od wywoływania podsterowności do testowania balansu hamowania i opon. Długość toru wynosi około 2,82 km.

Tor stale jest używany do mierzenia czasu okrążenia samochodów w segmencie Power Laps oraz przejazdu osób w segmencie Gwiazda w Samochodzie za Rozsądną Cenę. Odgrywa również ważną rolę w innych częściach programu, szczególnie w testowaniu samochodów oraz wyzwaniach. Samochody nabyte przez prezenterów muszą często zrobić okrążenie na torze. W takich wypadkach najpierw Stig robi jedno okrążenie jako odniesienie, a następnie prezenterzy w swoich autach po jednym.

Podstawowe okrążenie toru rozpoczyna się niedaleko studia Top Gear. Pierwszym zakrętem jest szybki lewy łuk w prawo o nazwie „Crooner Curves”. „Willson” jest pierwszym prawdziwym zakrętem na torze i pierwszym, który możemy zobaczyć podczas okrążenia wykonywanego przez Stiga. Kolejnym jest „Chicago”, który jest długim łukiem w prawo obok ściany opon, mający na celu wywołać podsterowność lub nadsterowność. Następnym jest „Hammerhead”, zakręt w lewo z szybkim odbiciem w prawo, mający najpierw spowodować podsterowność, a podczas wyjścia nadsterowność. Następnie tor prowadzi przez łuk w prawo o nazwie „Follow Through”, który przejeżdża się z pełną prędkością. Później po łuku w lewo obok opon o nazwie „Bentley” nazwanym na cześć Jona Bentleya, który „odkrył” Jeremy Clarksona, trasa przechodzi w ciężki zakręt o „Bacharach”. Ostatnim punktem przed metą jest „Gambon” nazwany od Michaela Gambona, który przejechał go na dwóch kołach w ósmym odcinku pierwszej serii.

Tor od lat wykorzystywany jest w grach. Bardzo podstawowa wersja toru pojawiła się już w 2003 roku w symulatorze Grand Prix Legends. Pełniejsza wersja pojawiła się w realistycznym symulatorze wyścigów rFactor. Tor jest również dostępny jako dodatek w World Racing 2. Pełny odwzorowany tor pojawił się po raz pierwszy w grze Gran Turismo 5, a niedługi czas później również w konkurencyjnej Forza Motorsport 4, do której głosu użyczył sam Jeremy Clarkson.

Close